Ülke Rehberi: Saint Kitts Ve Nevis

Saint Kitts ve Nevis, Karayipler’deki Leeward Adaları dâhilindeki iki adadan oluşan federal bir ülkedir.

Başkent, ülkenin en büyük adası olan Saint Kitts üzerindeki Basseterre’dır. Ülkenin küçük adası Nevis, Saint Kitts’in yaklaşık 3 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır.

Geçmişte bir İngiliz koloni şehri olan Saint Kitts ve Nevis, 1983 yılında bağımsızlığını elde etmiştir.

Ülke günümüzde İngiliz geçmişi dolayısıyla İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth of Nations) ve Karayiplerde yer alan bağımsız bir devlet olması dolayısıyla da Karayipler Topluluğu’nun (Commonwealth of Caribbean) bir üyesidir.

Her iki üyelik dolayısıyla da ülke ekonomik, ticari, politik ve kültürel ve sosyal avantajlar elde etmektedir.

2016 verilerine göre Saint Kitts ve Nevis’in genel ekonomik büyüme oranı % 3,5, endüstriyel üretim büyüme oranı ise %6 olarak belirtilmiştir.

Ülkenin ekonomisi turizme, tarıma ve hafif imalat sanayiye dayanmaktadır.

Ada topraklarında üretilen ürünler arasında şekerkamışı, pirinç, patates, muz ve sebze çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca balıkçılık da önemli bir sektör olarak parlamaktadır.

Ülkenin turizm açısından en popüler olan gezi durakları arasında Ulusal Müze, Berkeley Anıtsal Alanı, Cockleshell Sahili, Katolik Kilisesi, Bağımsızlık Meydanı, Clay Villa Bahçeleri ve Christopher Kültürel Tarihi Miras Topluluğu bulunmaktadır.

Turistik açıdan oldukça gelişmiş bir ülke olan Saint Kitts ve Nevis, ülke gelirinin büyük bir bölümünü turizm sektöründen elde etmektedir. Ancak bulunduğu coğrafi konum dolayısı ile ülke zaman zaman şiddetli fırtına ve doğa olaylarına ev sahipliği yapabilmektedir. Bu durum kimi zaman turizmi geçici de olsa duraklatabilmektedir.

Dolayısıyla, ülkenin tek sektöre bağımlı kalmaması ve gelir kaybı yaşamaması adına devlet turizm haricindeki yatırım alanlarına özellikle destek ve teşvik vermektedir.

Saint Kitts ve Nevis, küçük bir ada ülkesi olmasına karşın sağlık sistemi oldukça gelişmiştir. Ülkede 5 adet devlet hastanesi ve çok sayıda özel klinik, sağlık merkezi ve eczane bulunmaktadır.

Eğitime büyük önem veren bir yapıya sahip olan ülkede zorunlu eğitim 5-12 yaş arasını kapsayan ilkokul eğitimidir ve ücretsizdir. Sistem ilkokul, ortaokul, lise, meslek kazandırma okulları ve üniversite bölümlerinden oluşmaktadır.

Saint Kitts ve Nevis doğumlu dünyaca ünlü isimler arasında politikacı Alexander Hamilton, boksör Livingstone Bramble, basketbolcu Bob Douglas, şarkıcı Joan Armatrading ve yönetmen Christene Browne yer almaktadır.

Saint Kitts ve Nevis’te çekilen filmlerden bazıları Missing In Action 2: The Beginning, Hot Resort, Yalan Rüzgarı (birkaç bölüm) ve Miami Vice (birkaç bölüm)’tır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir