KANADA GÖÇMENLİK VE EXPRESS ENTRY PROGRAMI

Dünyanın yaşam standartları en yüksek ülkelerinden biri olan Kanada, göçmen nüfusunu kültürel yapısının bir parçası olarak görmekte ve bu yapısını bir gurur kaynağı olarak taşımaktadır. 2015 yılında Kanada Başbakanı seçilen Justin Trudeau’nun oluşturduğu hükümet de, içerdiği göçmen kökenli bakanların sayısıyla dikkat çekmiştir. Bugün Kanada, gelişmiş ülkeler arasında nadir bir örnek olarak düzenli bir şekilde yılda ortalama 250.000 göçmen kabul etmektedir.

Dünyanın en büyük insan kaynakları firması olan Mercer’ın her sene yayınladığı Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri sıralamasında Kanada’nın büyük şehirleri her zaman ilk sıralarda yer almaktadır. En son hazırlanan 2015 sıralamasında Vancouver 5., Toronto 15., Ottawa 16., Montreal 24. ve Calgary de 33. sıralarda yer almıştır. Karşılaştırma yapmak gerekirse ABD’nin en yaşanılır kenti San Francisco 27., Londra 40., ve İstanbul ise 104. sırada yer almaktadır.

Yeni Bir Hayat, Kanada Hükümeti tarafından göçmenlik başvurusunda bulunan adayların haklarını koruması amacıyla görevlendirilen Kanada Göçmenlik Danışmanlığı Düzenleme Kurumu’na (ICCRC) kayıtlı ve bu kurum tarafından verilen Yetkili Kanada Göçmenlik Danışmanı (RCICs) belgesine sahip yasal temsilcisi ile Kanada göçmenlik programlarını sunmaktadır.

KANADA GÖÇMENLİK PROGRAMLARI

Kanada göçmenlik başvurusu nasıl yapılır?

Kanada’da çalışmak ve yaşamak için nitelikli göçmenlik programlarından size uygun olanına başvurmanız gerekir. Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık birimi, 2015 itibariyle Express Entry denilen bir sistemi devreye sokmuş ve başvuruların ele alınması sürecini bu sistemle düzenlemeye başlamıştır. Sistem temel olarak adayların yetenek, iş deneyimi, dil, eğitim ve diğer konulardaki özelliklerini puanlamakta ve başvurularda puan sıralamasına göre önceliklendirme yapmaktadır. Aynı zamanda, potansiyel işverenler de sistemin içinde yer almakta ve sistem içinde Kanada iş ilanları da paylaşılmakta, işverenler potansiyel adaylara ulaşabilmektedir. Bu sayede yaratılan dinamik süreç sayesinde istihdam ihtiyacının yoğun olduğu alanlara uygun adayların başvuruları da daha hızlı sonuçlanmaktadır.

Express Entry sistemi biraz karmaşık gibi görünmekle birlikte, nitelikli adayların başvurularının daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Yeni Bir Hayat olarak, Kanada göçmenlik programları alanındaki deneyimizle bu sistem içinde sizin hakettiğiniz puanı almanız için uygun başvuru kategorisinin tercih edilmesinden, eyalet önerilerine kadar bütün alanlarda danışmanlık sağlıyoruz.

Kanada Göçmenlik Programı puanlamasındaki kriterler nelerdir?

Puanlama sistemi, Kanada göçmenlik yeterlilik testi olarak anılan bir süreci içerir. İsmi test olsa da, başvuru sahiplerinin bildiğimiz anlamda bir teste girmeleri gerekmez. Süreç, başvuru sahibinin sahip olduğu özelliklerin teker teker puanlanmasını ve toplamın da 100 üzerinden 67’den yüksek gerektirir.

Bu puanlamada göz önüne alınan kriterler şu şekildedir:

Meslek dalı ve mezun olunan bölüm: 2015’te yapılan değişikliklerle Kanada her meslek dalından başvuruları kabul etmeye başlamıştır. Ancak farklı meslek dalları Kanada’nın ve eyaletlerin ihtiyaçlarına göre farklı puanlara sahip olabilmektedir.

Eğitim durumu: Nitelikli göçmenlik için en az üniversite mezunu olmak gerekmektedir. Bazı meslek dallarında iki yıllık yüksek okul mezuniyeti geçerli sayılsa da, mühendislik gibi özel mesleki eğitim gerektiren dallarda 4 yıllık üniversite mezunu olma şartı aranır.

Yabancı dil seviyesi: Nitelikli göçmenlik için, Kanada’nın resmi dilleri olan İngilizce ve Fransızca’dan en az birini iyi derecede biliyor olmanız gerekir. Bu bilginin başvuru puanına dahil edilmesi için, Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Birimi tarafından kabul edilen sınavlardan birine girerek belgelenmesi gerekmektedir.

Yaş: Her yaştan adayların başvuru hakkı vardır. Ancak, 35 yaş altındaki adaylar bu alanda daha yüksek puan almaktadır.

Mesleki tecrübe: Başvuru esnasında meslek dalınızda en az bir yıllık tecrübe şartı aranmaktadır. Ancak, sadece bir yıllık tecrübe bu alandan düşük puan getirmekte ve çoğu zaman başvuru sahiplerinin 67 puana erişmesini engellemektedir. En az iki yıllık bir tecrübe, buradan gelecek puanı anlamlı seviyelere çekecektir.

Eşinizin yabancı dil seviyesi: Eşinizin de İngilizce veya Fransızca’yı iyi seviyede biliyor olması, puanınıza katkı sağlayacaktır.

Kanada’da bulunan akrabalar: Kanada’da yasal göçmen ya da vatandaş statüsünde yaşayan birinci dereceden akrabalar da, puanlamada olumlu bir faktör olarak değerlendirilmekte ve ek puan sağlamaktadır.

Kanada’da eğitim ya da iş deneyimi: Başvuru sahibinin geçmişinde Kanada’da tam zamanlı bir eğitim ya da iş deneyimi olması değerlendirmede ek puan sağlamaktadır.

Nitelikli göçmenlik programıyla Kanada’ya yerleşmek mümkün mü?

Kanada göçmenlik programına yaptığınız başvurunun kabul edilmesiyle, Kanada’ya yerleşebilir ve ömür boyu yaşama ve çalışma hakkına sahip olursunuz. Seçme ve seçilme dışında tüm sosyal haklara sahip olduğunuz gibi, eğitim ve sağlık hizmetlerinden de ailenizle birlikte faydalanabilirsiniz.

Bu programla Kanada vatandaşı olmak mümkün mü?

Kanada göçmenlik programı dahilinde Kanada’ya yerleştikten 3 yıl sonra Kanada vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Bu sayede seçme ve seçilme hakkına kavuşacağınız gibi, bir Kanada pasaportu sahibi olarak dünyanın 170 ülkesine serbestçe seyahat edebilirsiniz.

Kanada’da çalışmak için hangi meslekler daha avantajlı?

2015’te yapılan değişikliklerle, Kanada her meslekten göçmenlik başvurusuna açıktır. Ancak Kanada’da özellikle finans, mühendislik ve sağlık alanlarında işgücü açığı bulunmaktadır. Örneğin, yaklaşık 10 yıllık mesleki deneyime sahip bir maden mühendisi Kanada’da yıllık ortalama $200.000, petrol mühendisi ise $150.000 gelir elde edebilmektedir.

Bununla birlikte, 40 milyona yakın nüfusu ve büyük kentleriyle Kanada’da pek çok sektörde iş imkanları mevcuttur. Özellikle 2000’li yıllarda film endüstrisi çok güçlenmiş, pek çok Hollywood filminin çekim ve post prodüksiyon süreçleri Kanada’da yapılmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda, dünyanın pek çok yerinden bu alanlarda çalışan profesyoneller de Kanada’ya yerleşme imkanı bulmuştur.

Kanada göçmenlik programının avantajları nedir?

Kanada dünyanın en yaşanılabilir ve huzurlu ülkelerinden biri olduğu gibi, gelişmişlik düzeyiyle de ilk sıralardadır. 65 ülke arasında yapılan bir araştırmaya göre, İngilizce konuşulan ülkeler arasındaki en iyi eğitim Kanada’dadır. Göçmenlik programı kapsamında Kanada’ya yerleştiğiniz zaman çocuğunuz da bu sistem içinde Kanada vatandaşlarıyla aynı şartlara sahip olarak eğitim alma şansına sahip olur.

Kanada göçmenlik programının en güzel yanlarından birisi, başvuru sahibinin özelliklerine uygun bir puanlandırma ve yerleştirme öngördüğünden, başvuru sahibinin düzeyine uygun bir iş ve hayat standardı yaşamasını da mümkün kılmasıdır. Ankara Antlaşması’na kıyasla çok daha objektif bir değerlendirme sürecine sahip olduğu gibi, iş kurma ya da freelance çalışma gibi kısıtlamalar getirmediğinden aynı zamanda daha özgür bir programdır.

Kanada göçmenlik programına Yeni Bir Hayat’la başvurmanın avantajları nedir?

Yeni Bir Hayat olarak Kanada göçmenlik kanunlarındaki tüm gelişme ve değişiklikleri yakından takip ediyor, başvurunuzun her aşamasında sizi etkileyebilecek gelişmeleri sizinle paylaşıyoruz.

Express Entry sürecinde başvurunuz oluşturulurken Kanada’da yaşayacağınız eyalet seçiminden, iş başvurularınızın hazırlanmasına kadar pek çok danışmanlık hizmetini Kanada göçmenlik başvuru paketimizin içinde size sunuyoruz.

Kanada göçmenlik programının altında eyaletlere ve meslek alanlarına göre kriterleri değişiklik gösterebilen pek çok farklı program vardır. Bunlar arasından size en uygun olan programları belirleyip, meslek gruplarına ayrılan kotalardaki değişiklikleri de takip ederek doğru zamanda başvuru yapmanızı sağlıyoruz.

Dosyanızı Kanada Göçmenlik Yasalarına uygun bir şekilde hazırlıyor, gerekli olan tüm evrak ve referans mektupları hakkında size bilgi vererek hiç bir eksik kalmamasını sağlıyoruz.

Başvurunuz onaylandıktan sonra da süreçte size destek olmaya devam ediyoruz. Kanada’ya vardığınızda yapmanız gereken banka işlemleri, sosyal sigorta ve sağlık başvuruları ile ilgili olarak sizi bilgilendiriyoruz. Dilerseniz çocuklarınız için Kanada Dil Okulları ile İngilizce eğitiminde ücretsiz danışmanlık sunuyoruz.

E-Bültenimize kayıt olmak için lütfen mail adresinizi giriniz.

HABERLER

Kanada Göçmenlik Programları

/
KANADA GÖÇMENLİK SEÇENEKLERİ Kanada Nitelikli Göçmenlik programı başta olmak üzere birçok farklı şekilde göçmenlik ve Kanada vatandaşlığı şansı sunmaktadır.Göçmenlik denilince ilk akla gelen ülke Kanada’dır. Çok uzun yıllardır sistemli bir göçmenlik programı uygulaması,…

Yeni Bir Hayat Uzmanları ile iletişime geçin!