ANKARA ANTLAŞMASI İLE İNGİLTERE

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 1963 yılında imzalanan Ankara Antlaşması, Türk vatandaşlarına girişimci olarak İngiltere’de iş kurma ve oturum hakkı veriyor. Bu sayede İngiltere’de iş kolunuzla ilgili bir şahıs veya limited şirket kurarak çalışabilirsiniz. 5 senelik süreç sonucunda İngiliz vatandaşlığına da hak kazanabilirsiniz.

Bir girişimci vizesi olan Ankara Antlaşması vizesinin en büyük avantajları diğer yatırımcı vizelerine göre çok daha küçük bir sermaye gerektirmesi ve 5 yıl içinde İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı vermesidir.

Yeni Bir Hayat olarak bugüne kadar yüzlerce girişimcinin Ankara Anlaşması sayesinde İngiltere’ye yerleşmesini sağladık. Bu alandaki başarımızın temel sebebi, Ankara Antlaşması hakkındaki tüm gelişmeleri yakından takip etmemiz, detaylı bir çalışma sayesinde size özel bir başvuru dosyası hazırlayıp dosyayı hem Türkiye hem de İngiltere’deki ofislerimizde inceledikten sonra İngiltere Elçiliği’ne sunmamızdır.

YENİ BİR HAYAT’LA ANKARA ANTLAŞMASI VİZESİ

Ankara Antlaşmasına kimler başvurabilir?

Ankara Anlaşması İngiltere’de iş kuracak bütün Türk vatandaşlarının başvurusuna açıktır. Düşük miktarda bir yatırımla İngiltere’de iş kurmak ya da Türkiye’deki şirketine uluslararası bir statü kazandırmak isteyen iş adamları için ideal bir programdır.

Aynı zamanda, bir şahıs şirketi kurarak tek başına çalışabilecek, freelance iş yapabilecek bireyler de tek kişilik şirketin ihtiyaç duyacağı ölçüde küçük bir sermayeyle İngiltere Ankara Antlaşması vizesinden yararlanabilir.

Ankara Anlaşmasına nasıl başvurulur?

Ankara Antlaşması vizesinden faydalanmak için adayların İngiltere’de kuracakları iş ile ilgili detaylı bir iş planını içeren bir başvuru dosyası hazırlamaları gerekir. Dosyada adayın kuracağı işin detayları, kapsamlı bir pazar araştırması, adayın o işi yerine getirebileceğinin göstergesi olan eğitim ve deneyim gibi bilgiler ve o işi kurup kâr etmeye başlayana kadarki süreçte ihtiyaç duyacağı finansman detaylarının yer alması gerekir. Yeni Bir Hayat olarak başvuru dosyanızı büyük bir titizlikle, Türkiye ve İngiltere ofislerimizle birlikte hazırlamaktayız.

İngiltere vizesiyle İngiltere’de iş kurabilir ya da çalışabilir miyim?

İngiltere’de yapabilecekleriniz, vizenizin türüyle sınırlıdır. Örneğin turistik İngiltere vizesiyle İngiltere’ye giderseniz, orada çalışma ya da iş kurma izniniz yoktur. Öğrenci vizesi, İngiltere’de eğitimin yanında belirli şartlar altında çalışma izni de içerebilmektedir.

Bunun dışında İngiltere’de çalışmak istiyorsanız çalışacağınız şirketin size sponsor olması şartıyla çalışma vizesi almanız gerekir. İngiltere Ankara Antlaşması vizesi ise, sadece kendi sermayeniz ve birikiminizle İngiltere’de iş kurmanıza izin veren özel ve avantajlı bir İngiltere vizesidir.

Ankara Antlaşması ile İngiltere’de süresiz oturum alabilir miyim?

Ankara Anlaşması’yla İngiltere’ye yerleştiğiniz zaman öncelikle bir yıllık oturuma hak kazanırsınız. Bir yılın sonunda kurduğunuz şirketin finansal ve yönetimsel bir değerlendirmesi yapılır ve her şey yolundaysa oturumunuz üç yıl daha uzatılır. Bu üç yıllık sürecin sonunda (Yani İngiltere’ye yerleştikten dört yıl sonra) yine aynı denetimlerden geçip kalıcı oturma iznine, yani süresiz oturuma hak kazanırsınız. Süresiz oturuma sahip olduktan sonra dilerseniz kendi şirketiniz haricinde başka bir iş yapabilir ya da maaşlı bir işte çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ankara Anlaşması ile İngiliz vatandaşı olabilir miyim?

Ankara Antlaşması maddelerine göre başvurunuz onaylandığı zaman İngiltere’de oturma izni almaya hak kazanırsınız. Genellikle süreç şu şekilde işler: Başvuru kabul edilirse başvuru sahibine bir yıllık oturma izni verilir. Bir yılın sonunda başvuru sahibinin kurduğu şirketin denetlenmesinin ardından finansal ve yönetimsel bir sıkıntı görülmezse oturma izninde üç yıllık uzatma yapılır. Uzatma süresinin sonunda başvuru sahipleri kalıcı oturuma hak kazanır. Kalıcı oturumu aldıktan bir yıl sonra da vatandaşlığa başvurulabilir. Özetle, Ankara Anlaşmasıyla kurduğunuz işi başarıyla yürütürseniz beş yıl sonunda İngiliz vatandaşlığına ve dolayısıyla Avrupa Birliği pasaportuna hak kazanabilirsiniz.

İngiltere vatandaşı olmak için karşılanması gereken başka şartlar var mıdır?

İngiltere vatandaşlığına başvurma hakkını kazanmanız için en az 5 yıl İngiltere’de yaşayıp bu 5 yıl içinde de ülkeyi 450 günden daha uzun bir süre terk etmemiş olmanız, en az 1 yıl boyunca süresiz oturuma sahip olmanız ve sabıka kaydınızın olmaması gerekir. Ankara Anlaşması vizesiyle İngiltere’de başarılı bir iş kurmuş adaylar genellikle 5 yılın sonunda bu şartları sağlar hâle gelirler.

Ankara Antlaşması’nın avantajları nedir?

Ankara Anlaşması’nın en büyük avantajlarından biri, büyük bir sermaye gerektirmemesidir. Tek başınıza kuracağınız şirketin kâra geçmesine kadarki dönemde kurulum ve diğer genel giderlerini karşılayabilecek kadar sermayeye sahip olmanız yeterlidir. Bunun dışında, hem sizin hem de ailenizin İngiltere’ye yerleşmesini ve sahip olacağınız oturma izni sayesinde İngiliz vatandaşlarıyla aynı statüde ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanmanızı sağlar.

Ankara Antlaşması’na başvurmak için ne kadarlık bir bütçeye ihtiyacım var?

Ankara Antlaşması başvurunuzda, kuracağınız şirket için gerekli sermayeyi karşılamanız gerekir. Örneğin freelance olarak evden çalışacaksanız evinizin kirası, şirketin kurulumu ve tanıtımı için gerekli giderler, çalışmanız için gerekli malzemeler (Bilgisayar, kırtasiye vb.) ve şirketiniz kârlı hâle gelene kadarki kişisel giderlerinizi karşılayacak bir sermayeyi karşılamanız yeterlidir.

Ankara Antlaşması’na başvurmak için İngilizce bilmek zorunda mıyım?

Ankara Anlaşması başvurunuzun kabul edilmesi için İngiltere’de yapmayı planladığınız iş için yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmanız yeterlidir. Yeni Bir Hayat olarak en az orta düzey veya üzerinde İngilizce bilgisine sahip adayların başvuru yapmasını öneriyoruz.

Ankara Antlaşması’yla ailem de İngiltere’ye gelebilir mi?

Ankara Anlaşması sayesinde İngiltere’ye gidip iş kurarsanız eşiniz ve 21 yaşından küçük çocuklarınız da İngiltere için oturma iznine sahip olurlar. Eşinize aynı zamanda genel çalışma vizesi de verilmektedir. Dolayısıyla eşiniz, iş kurma zorunluluğu olmadan herhangi bir işte maaşlı olarak çalışabilir.

Ankara Antlaşması ile İngiltere’de maaşlı bir işte çalışabilir miyim?

Ankara Anlaşması maddelerine göre, bu vizeyle İngiltere’ye yerleştiğiniz zaman maaşlı bir işte çalışamazsınız. Anlaşma, kendi işinizi kurmanızı gerektirir. Şahıs olarak kendi işinizde çalışabilir, freelance çalışabilir ya da alanınıza uygun projelerde sözleşme yapıp fatura keserek yer alabilirsiniz. Dört senelik sürecin sonunda kalıcı oturma iznini aldıktan sonra dilerseniz farklı işler yapabilir ya da maaşlı olarak da çalışabilirsiniz.

Ankara Anlaşması İngiltere’de iş kuracak bütün Türk vatandaşlarının başvurusuna açıktır. Düşük miktarda bir yatırımla İngiltere’de iş kurmak ya da Türkiye’deki şirketine uluslararası bir statü kazandırmak isteyen iş adamları için ideal bir programdır.

HABERLER

Avrupa Birliği’nin En Avantajlı Emlak Piyasaları

/
Bu yazımızda, yatırım yoluyla Avrupa Birliği vatandaşı olmayı arzu edenler için bu imkânı en avantajlı biçimde sunan bazı Avrupa Birliği ülkelerinin emlak piyasasından söz edeceğiz.Vizesiz seyahat ve ikinci vatandaşlık için en uygun yatırımcı programlarını sunan Avrupa…

E-Bültenimize kayıt olmak için lütfen mail adresinizi giriniz.

İş tecrübeniz, sermayeniz ve hedeflerinize göre faaliyet göstereceğiniz iş alanının seçilmesi konusunda yardımcı oluyoruz. Aynı şekilde şirketinizin kurulacağı bölgenin seçilmesi, müşteri kitlenizin belirlenmesi de dahil olmak üzere şirketinizle ilgili tüm konularda size yönetim danışmanlığı sunuyoruz.

Başvurunuz esnasında elçiliğin en çok hassasiyet göstereceği konu, iş planınızdır. Kuracağınız işle ilgili tedarikçi detayları, pazar araştırması ve finansal tabloları da içeren çok kapsamlı bir iş planını kardeş kuruluşumuz uluslararası danışmanlık firması Strategy International ortaklığıyla hazırlıyoruz.

İngiltere İçişleri Bakanlığı yurtdışından gelen maddi sermayenin kaynağına büyük önem vermektedir. İngiltere’de iş kurmak için ayırdığınız sermayenin kaynağının belli olması, kanuni yollardan elde edilmiş olması ve hesap verilebilir olması gerekmektedir. Başarılı sonuçlar almamızın bir diğer etkeni yatırım için ayırdığınız sermayenin due diligence çalışmasını titizlikle yapmamız ve bu konuda oluşabilecek tüm sıkıntıların başvurunuz öncesinde giderilmesini sağlamamızdır.

İngiltere göçmenlik mevzuatındaki gelişmeleri, Londra’daki hukuk firmamız sayesinde yakından takip ediyoruz. İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik ve uygulama değişiklerine göre gerektiğinde başvuru stratejilerimizi yeniliyoruz.

Ankara Antlaşması başvurunuz onaylandıktan sonra da İngiltere’de şirketinizin kurulması, banka hesaplarınızın açılması, National Insurance (İngiliz sosyal güvenlik sistemi) başvurunuzun yapılması gibi kritik konularda yardımcı oluyoruz.

Özellikle ilk yıl süresince İngiltere’de kurduğunuz şirketinizin finansal ve yönetimsel yönlerden performansını yakından takip edip, geliştirilmesi gereken unsurlar hakkında sizi bilgilendirerek, ilk yıl sonunda üç yıllık ek oturum almanızı hedefliyoruz.

Yeni Bir Hayat Uzmanları ile iletişime geçin!